Aktualności

Jak system działa w Polsce?

Zgodnie z polską Konstytucją każdy z nas ma zagwarantowane prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Głównym źródłem finansowania systemu jest ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Obywatele obciążeni są obowiązkową składką ubezpieczeniową stanowiącą 9% dochodów osobistych (7,75% odliczane jest od podatku dochodowego, zaś 1,25% pokrywa ubezpieczony), która trafia do NFZ.

NFZ jest jedynym, publicznym płatnikiem w polskim systemie ochrony zdrowia, który – mówiąc najprościej – płaci szpitalom, przychodniom i lekarzom za opiekę nad pacjentami. Zakres opieki określany jest przez tzw. koszyk świadczeń gwarantowanych.

Kolejki do procedur

Mimo regularnych wpływów, system jest niewydolny i niedofinansowany. Co to oznacza dla pacjentów? W ramach powszechnego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, mamy gwarancję pełnego dostępu do opieki medycznej. W praktyce, na niektóre zabiegi musimy czekać miesiącami, a standardy wykonywania niektórych procedur nie należą do najnowocześniejszych. Rozwinęła się tzw. „szara strefa”, wielu niezadowolonych pacjentów płaci też za ochronę zdrowia podwójnie – przekazując składkę do NFZ i korzystając z usług prywatnych. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są w tej chwili najlepszą metodą na poprawę sytuacji. Dopływ dodatkowych, pochodzących ze składek pieniędzy dawałby szpitalom szansę na wykonywanie większej liczby zabiegów, niż pozwalają na to obecne środki z NFZ.

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych

Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) oferują kilka rodzajów polis zdrowotnych. W zależności od wariantu, różnią się one zakresem ochrony i dostępnych świadczeń.

O czym warto pamietać wybierając polisę

Przed wyborem ubezpieczenia czy abonamentu zastanów się przede wszystkim, jakiego zakresu ochrony potrzebujesz. Od zakresu świadczeń medycznych uzależniona jest wysokość opłacanej składki.

Zapytaj eksperta o ubezpieczenie

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, abonamentem medycznym. Możesz też zadać pytanie naszemu ekspertowi.