Aktualności

Aktualności

22/05/2020

Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"

21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.), odbył się zdalny pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?". Podczas pojedynku eksperci apelowali, że należy się wreszcie zdecydować w Polsce na jakieś rozwiązanie, żeby wszystkie podmioty - i publiczne i prywatne - wiedziały jaką rolę mają pełnić w systemie

Debata była okazją do zadania pytań: Czy zastrzyk pieniędzy w postaci dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych byłby jakimś rozwiązaniem? Czy powinno być to ważnym źródłem finansowania prywatnego sektora zdrowia?

- Nie ma w tej chwili idealnego systemu prywatnych ubezpieczeń, ale myślę że ten początek, który kiedyś zrobiliśmy z kasami chorych, dzisiaj dałby nam wiele korzyści - mówił prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego i członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali. Wyjaśniał, że dałoby to możliwość obywatelowi, który ma nieco wyższy status finansowy, możliwość doubezpieczenia się i wybrania sobie technologii w procedurze medycznej, która u niego miałaby być zastosowana, ale cały czas przy założeniu równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, z szeroką solidarną dostępnością do usług medycznych.

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, odnosząc się do kwestii dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i jego wpływu na sektor prywatny ochrony zdrowia podkreślił, że takie ubezpieczenia nawet bez wsparcia ze strony decydentów istnieją, rozwijają się i będą się rozwijać, tyle że wolniej.

- Przyjęcie jasnych regulacji prawnych o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych jest potrzebne ze względu na stabilność otoczenia prawnego, a także dlatego, że Polaków nie stać na płacenie za wiele usług medycznych z własnej kieszeni. Dlatego liczą na swojego pracodawcę albo na to, że kiedyś te ubezpieczenia komplementarne będą i każdy z nas będzie mógł z tego korzystać - ocenił.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Ile-prywatnego-w-publicznym-Swiadczeniodawcy-chca-znac-swoje-miejsce,207945,1.html