Aktualności

Aktualności

28/01/2013

Zmiany systemowe w planach resortu zdrowia

Redakcja serwisu faktymedyczne.pl porusza kwestię zmian systemowych jakie są w planach resortu zdrowia. Podkreśla, że NFZ przejdzie wielką przemianę. Centrala NFZ zostanie zlikwidowana. Powstanie nowa instytucja do wyceny świadczeń medycznych. Będą też dodatkowe ubezpieczenia i elektroniczne karty pacjenta i lekarza.

Według serwisu dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zostaną zaprezentowane najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, po wprowadzeniu zmian w NFZ. Wtedy resort zajmie się określeniem procedur podstawowych oraz tych, które zostaną objęte dodatkowym ubezpieczeniem. Dodatkowe ubezpieczenia obejmą także szpitalne świadczenia specjalistyczne, 
które obecnie nie są przewidziane w abonamentach czy polisach. Według wiceministra resortu zdrowia Sławomira Neumann dodatkowi ubezpieczyciele staną się konkurencją dla NFZ. Nie mniej jednak obecny płatnik nadal będzie funkcjonował gdyż jest on gwarantem utrzymania publicznego systemu ochrony zdrowia. Dodatkowi ubezpieczyciele będą jego dopełnieniem.

Założenia Ministerstwa Zdrowia mówią o objęciu systemem ponad 20 mln Polaków. Ubezpieczenie będzie zawierane na długi czas, a składka po odliczeniu kosztów w całości będzie przekazana 
na finansowanie leczenia. Z kolei na rynku będzie mogło działać około 4-5 firm, z których każda powinna obsługiwać co najmniej ok. 5-7 mln klientów.
 
Z pełną treścią artykułu mogą się Państwo zapoznać pod poniższym linkiem:
http://platforma10.instytut.com.pl/przegladarka_internetu.php?kw=9002a2408659fadfe4eb&ku=095dcbc1cfe4a9f3e9e4