Aktualności

Aktualności

05/02/2013

Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotycząca jednolitego rachunku kosztów dla szpitali

Dziennik Gazeta Prawna (nr 25 z dnia 5 lutego br.) podaje, że projekt ustawy o nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest już gotowy. Zostanie on skierowany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji zewnętrznych po tym jak rząd zaakceptuje do niego założenia.  Zarówno z projektu jak również z założeń wynika, że mająca powstać Agencja Taryfikacji Świadczeń będzie określać cenę świadczeń medycznych z jednolitego rachunku kosztów. Zostanie on niebawem wdrożony w wybranych szpitalach. Będą nimi najbardziej reprezentatywne placówki w danym województwie, których działalność bilansuje się. Pozwoli to stwierdzić,  że są one zarządzane w sposób właściwy, a koszty świadczeń zdrowotnych są skorelowane z osiąganymi przez nie przychodami.
Standard jednolitego rachunku kosztów, czyli wzorzec, zostanie zamieszczony przez ministra zdrowia w obwieszczeniu. Jest on efektem warsztatów z udziałem 60 przedstawicieli podmiotów leczniczych organizowanych w ramach projektu unijnego  oraz prac zespołu powołanego przez ministra finansów. W związku ze stosowaniem powyższego standardu wycena świadczeń medycznych będzie opierać się na danych zbieranych i przekazywanych przez wybrane szpitale. Ma on brać pod uwagę trzy zasady: 

  • celowość alokacji, czyli przypisywanie do świadczeń kosztów na podstawie analizy przyczyn ich powstania,
  • promowanie efektywności, czyli brak możliwości wliczania koszt&´w niewykorzystanego potencjału do kosztu świadczonych usług,
  • spójną metodologię czyli stosowanie w tych podmiotach leczniczych, które w ramach stosowanego rachunku kosztów dostarczają informację o kosztach i jednolitych rozwiązaniach.

Wyceną świadczeń medycznych zajmie się resort zdrowia oraz wspomniane szpitale. Dzięki temu zostaną wskazane kwoty jakie otrzymają placówki medyczne z tytułu zrealizowanych procedur. Obowiązkiem stosowania standardu mają być objęte tylko wybrane placówki medyczne, które będą miały obowiązek przekazywać dane o kosztach świadczeń opieki zdrowotnej. 
W chwili obecnej zła wycena świadczeń jest jednym z powodów nadmiernego zadłużenia wielu jednostek. Szpitale otrzymując katalog, określający punkty za realizację konkretnych procedur medycznych, rozliczają się w dalszej kolejności z NFZ. Jak wskazuje DGP, według powszechnej opinii rozliczanie kosztów w taki sposób jest nieadekwatne do rzeczywiście ponoszonych.
Według opinii ekspertów idea samego przedsięwzięcia jest właściwa jednak wdrożenie nowego sytemu wyceny świadczeń medycznych wydaje się być długotrwałe i kosztowne. Niezbędne będzie poniesienie wydatków na uruchomienie systemów informatycznych, które pozwolą zbierać i przesyłać dane kosztowe.
W chwili obecnej rzecznik ministerstwa zdrowia informuje, że nadal trwają prace legislacyjne w zakresie uregulowania kwestii stosowania rachunku kosztów i obowiązków sprawozdawczych
oraz kwestii taryfikacji świadczeń opieki zdrowotnej.
 
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/678163,bedzie_jednolity_rachunek_kosztow_dla_szpitali.html