Aktualności

Aktualności

20/06/2019

Wydajemy coraz więcej prywatnych pieniędzy na ochronę zdrowia

Usługi medyczne podrożały w maju aż 5 proc. rok do roku, podczas gdy inflacja wyniosła 2,4 proc. Sytuacja będzie coraz trudniejsza, m.in. z powodu braków kadry medycznej. Z tego też powodu coraz więcej wydajemy z prywatnej kieszeni na zdrowie.

Zdaniem Ignacego Morawskiego, dyrektora ośrodka analitycznego Spotdata czekają nas problemy związane  z pogodzeniem rosnącego popytu na usługi medyczne, chociażby wraz ze starzeniem się społeczeństwa i ograniczonej podaży pracowników.

To sprawi, że w najbliższych latach będziemy się mierzyć z koniecznością zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia. - Żeby utrzymać odpowiedni poziom opieki i świadczeń, prywatne podmioty coraz częściej decydują się na waloryzację cen usług medycznych - wyjaśnia Artur Białkowski dyrektor zarządzający Medicover Polska

Ostatni raport NIK określił system ochrony zdrowa w Polsce jako nieprzyjazny i wymagający pilnych zmian. W Polsce są niskie, w porównaniu z innymi krajami UE, nakłady publiczne na ochronę zdrowia (warte 4,6 proc. PKB), przy wysokim współudziale nakładów ze środków prywatnych. W sumie stanowią 6,7 proc. PKB.

Według raportu SW Research aż czterech na dziesięciu Polaków ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne. A według firmy PMR w 2016 roku Polacy wydali na prywatne usługi medyczne aż 20,6 mld zł. Ta liczba ma stale rosnąć w tempie 7 proc. rocznie. W roku 2022 wydatki te mają osiągnąć wartość 31 mld zł.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/finanse-i-zarzadzanie/wydajemy-coraz-wiecej-prywatnych-pieniedzy-na-ochrone-zdrowia,195682,1.html