Aktualności

Aktualności

11/04/2013

Senat: debata na temat reformy w ochronie zdrowia

11 kwietnia br. odbyła się w Senacie debata pt.: "Zdrowie Polaków 5.10.15". Inicjatorem debaty był wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który podkreślił , że w ocenie 80 proc. Polaków obecny system opieki zdrowotnej funkcjonuje źle, zatem debata o zmianach jest niezbędna. Podczas debaty Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że system opieki zdrowotnej nie potrzebuje rewolucji lecz korekty. Zdaniem wiceministra system opieki zdrowotnej ustabilizował się. Obecnie potrzebna jest poprawa jego spójności i efektywności. Z kolei przedstawiciele opozycji wskazywali na potrzebę gruntownych zmian systemu. Przypomniał, że w marcu minister zdrowia przedstawił strategię zmian w systemie ochrony zdrowia oraz kierunki reformy NFZ.
W ocenie wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - Marcina Pakulskiego, system potrzebuje korekty, ponieważ mimo "podwojenia w ciągu kilku lat wydatków na ochronę zdrowia, odczucie Polaków jest takie, że jest coraz gorzej".
Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uważa natomiast, że obecny "system trzeba zresetować". - Mamy system, który rozpadł się na naszych oczach - mówił Bolesław Piecha. Ponadto wskazał, że resort zdrowia zmierza w kierunku urynkowienia, a - jak przekonywał - "w systemie opieki zdrowotnej zasady wolnorynkowe nie sprawdzają się". Stwierdził również, że „przyczyną komercjalizacji jest ucieczka od odpowiedzialności. Chodzi o przerzucenie jej, na kogo się da, np. na samorządy”.
Głos zabrał również Marek Balicki, były minister zdrowia, który wskazał na niewystarczalność niewielkich korekt obecnego systemu.


http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Senat-debatowali-o-reformie-w-ochronie-zdrowia-korekta-czy-gruntowna-zmiana,129601,14.html