Aktualności

Aktualności

30/03/2016

Rząd powinien zwiększyć wydatki na zdrowie

Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie INFARMY* w ramach drugiej edycji inicjatywy "Głosuję na zdrowie", ponad połowa badanych Polaków (66 proc.) stwierdziło, że obecny rząd powinien zwiększyć wydatki na zdrowie i jego ochronę kosztem innych obszarów finansowanych z budżetu państwa.
Wyniki badania pokazują duże oczekiwania Polaków związane z poprawą sytuacji w systemie ochrony zdrowia, świadomość wartości zdrowia i rosnące potrzeby w zakresie jego utrzymania.
- Zwiększenie nakładów na zdrowie jest konieczne, ale musi być związane ze zmianami w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia na wszystkich etapach. Pacjent powinien stać się jedynym beneficjentem tych zmian - powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi, członek Rady Ekspertów inicjatywy "Głosuję na zdrowie".
Z badania wynika też, że co drugi respondent nie jest przekonany, że do poprawy sytuacji pacjentów w Polsce przyczynią się przeprowadzane przez rząd zmiany w systemie ochrony zdrowa. Dla połowy badanych osób ochrona zdrowia nie jest priorytetem państwa.
- Musimy, jako naród, zdać sobie wreszcie sprawę z tego, jak cenne jest zdrowie, jak wielkie koszty społeczne i ekonomiczne wiążą się z niezadowalającym stanem zdrowia i dlatego właśnie warto inwestować w poprawę stanu zdrowia Polaków. Nie tylko inwestować więcej pieniędzy, ale również wydawać je w sposób znacznie bardziej efektywny niż dotąd - dodał prof. Witold Orłowski, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, członek Rady Ekspertów.

*Wyniki badania CATIbus przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie INFARMY w ramach inicjatywy „Głosuję na zdrowie” w dniach 4-6 marca 2016 r., na reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 18 roku życia.

Źródło:http://www.rynekzdrowia.pl/polityka-zdrowotna/badanie-uwazamy-ze-rzad-powinien-zwiekszyc-wydatki-na-zdrowie,160505,14.html