Aktualności

Aktualności

31/05/2013

Rola i funkcja dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych we współczesnych systemach ochrony zdrowia – analiza i rekomendacje dla Polski

PIU we współpracy z Ernst & Young opracowała raport pt.: „Rola i funkcja dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych we współczesnych systemach ochrony zdrowia – analiza i rekomendacje dla Polski”.
Głównym celem opracowania jest wskazanie korzyści płynących z upowszechnienia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz, w oparciu o przegląd doświadczeń międzynarodowych, zaproponowanie rozwiązań mających na celu upowszechnienie tych ubezpieczeń w Polsce. W szczególności wskazano jak proponowane rozwiązania oddziaływać będą na główne podmioty tworzące rynek ochrony zdrowia w Polsce: pacjentów, świadczeniodawców, lekarzy oraz pracodawców. W raporcie zostały omówione trzy główne czynniki powodujące wzrost zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej w krajach UE tj. zmiany demograficzne, rosnącą zamożność mieszkańców oraz rozwój technologii i wiedzy medycznej. Wskazano, że ze względu na trudną sytuację gospodarczą oraz fiskalną rosnące potrzeby zdrowotne w Polsce nie będą mogły być w satysfakcjonujący sposób zaspokajane w systemie publicznym. Jednocześnie pokazano, że w wielu krajach skutecznym uzupełnieniem systemu bazowego są dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Ubezpieczenia te w raporcie zdefiniowano, dokonano ich systematyki oraz opisano ich funkcje jakie pełnią w systemach ochrony zdrowia.
Opracowanie identyfikuje również główne bariery i determinanty rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w wybranych krajach. Wskazuje, że rozwój tych ubezpieczeń w Polsce hamowany jest głównie przez istniejące bariery regulacyjne. Na podstawie doświadczeń międzynarodowych, zaprezentowano więc możliwe rozwiązania prawne ułatwiające upowszechnienie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, tak aby przyjęły one masowy charakter i skutecznie wspierały system bazowy.
Ostatni rozdział raportu to prognozy dotyczące rozwoju rynku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych i abonamentów w Polsce w perspektywie 2016 roku. Podkreśla on, że rozwój dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zmieni nie tylko strukturę wydatków prywatnych na ochronę zdrowia, ale także spowoduje ich łączny wzrost. W rozdziale tym wskazano także głównych beneficjentów rozwoju rynku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz podjęto próbę podważenia wybranych mitów związanych z rozwojem tych ubezpieczeń.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem:


http://piu.org.pl/public/upload/ibrowser/DUZ-konferencja/Raport%20-%20Rola%20i%20funkcja%20dodatkowych%20ubezpiecze%C5%84%20zdrowotnych.pdf