Aktualności

Aktualności

14/03/2013

Raport WHO

Z przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia "Europejskiego Raportu Zdrowia 2012" Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej. Głównymi czynnikami ryzyka pozostają palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.
Raport przedstawia średnią długość życia, która wydłużyła się o 5 lat od lat osiemdziesiątych XX wieku i w 2010 r. wyniosła 76 lat. Przeciętna długość życia kobiet wynosi 80 lat. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten pokazuje 72,5 roku.

- Pozytywnym elementem są też jedne z najlepszych w Europie wyniki leczenia chorych z zawałem serca - powiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Chlebus. Z kolei wiele do zrobienie pozostaje w zakresie profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych.

Jak poinformowała dr Claudia Stein z Europejskiego Regionalnego Biura WHO, choroby niezakaźne takie choroby układu krążenia, nowotwory i przewlekła obturacyjna choroba płuc są przyczyna 80 proc. zgonów w Europejskim Regionie WHO. Z kolei najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów (poniżej 65. roku życia) w regionie i odpowiadają za niemal 50 proc. zgonów ogółem są choroby układu krążenia, czyli choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu. Nowotwory odpowiadają za prawie 20 proc. zgonów, podczas gdy urazy i zatrucia - za 9 proc.

Choroby zakaźne nie występują w Europejskim Regionie WHO tak często jak w pozostałych częściach świata. Choroby budzące największe zaniepokojenie to gruźlica, HIV/AIDS, choroby przenoszone drogą płciową oraz wirusowe zapalenie wątroby.

Treść artykułu:
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Raport-WHO-mieszkancy-Europy-zyja-coraz-dluzej,128866,14.html
Raport
http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=84&wid=14