Aktualności

Aktualności

02/10/2018

Ranking: efektywność polskiej opieki zdrowotnej spadła o 6 miejsc

Jak podaje wydawana co roku analiza efektywności opieki zdrowotnej na świecie sporządzana przez redakcję Bloomberga, pierwsze i drugie miejsce zajęły takie państwa jak Hongkong i Singapur. Kraje te osiągnęły wskaźniki na poziomie odpowiednio 87,3 oraz 85,6 pkt, podczas gdy trzecia w rankingu Hiszpania otrzymała ich tylko 69,3.
Kolejne miejsca za pierwszą trójką zajęły: Włochy, Korea Płd., Izrael, Japonia, Australia, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska uplasowała się na 24. miejscu spadając aż o 6 miejsc w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia. Średnia przewidywalna długość życia Polaków to zdaniem Bloomberga 77,5 lat, koszt leczenia per capita to 797 dol., natomiast w relacji do PKB wydajemy 6,3 proc.


W Stanach Zjednoczonych opieka medyczna kosztuje najwięcej na świecie (w relacji do PKB). Z kolei pod względem przewidywanej długości życia plasują się daleko od czołówki (dłużej żyje się aż w 25 krajach). Głębokiego spadku w rankingu, aż o 14 pozycji, doświadczyła Wielka Brytania.


W rankingu  uwzględniono prawie 200 gospodarek. Dla tych, które spełniły odpowiednie kryteria (PKB per capita powyżej 5 tys. dol., populacja powyżej 5 milionów oraz przewidywalna średnia długość życia przynajmniej 70 lat), sporządzono wskaźnik efektywności służby zdrowia. Bloomberg wziął pod uwagę bezwzględny koszt leczenia, koszt w relacji do PKB oraz długość życia. Uwzględniono 56 krajów. Z zestawienia została wyłączona prawie cała Afryka, Bliski Wschód, Azja Płd.-Wsch. oraz duża część Ameryki Płd.
Więcej: www.forsal.pl


Źródło:http://www.rynekzdrowia.pl/finanse-i-zarzadzanie/ranking-efektywnosci-sluzby-zdrowia-polska-spadla-o-6-miejsc-na-czele,187946,1.html