Aktualności
 • 05/12/17

  DUZ dają dostęp do leczenia 2 mln Polaków

  W Polsce rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych raczkuje. Brakuje odpowiednich regulacji prawnych.

 • 30/11/17

  Rynek DUZ wymaga uregulowania

  29 listopada br. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zaprezentowała przygotowany wspólnie z firmą doradczą Deloitte raport „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, opisujący wpływ branży ubezpieczeniowej m.in. na sektor ochrony zdrowia.

 • 24/11/17

  Leczenie w Polsce wg raportu Komisji Europejskiej

  Komisja Europejska wraz z OECD będą wspólnie publikować co dwa lata raport dotyczący systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach.

Aktualności

25/04/2017

Potencjał tkwi w DUZ

Jeśli leczenie pacjentów w ramach NFZ nie wydłuży kolejki do świadczeń, Ministerstwo Zdrowia planuje zezwolić szpitalnym Samodzielnym Publicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej na przyjmowanie pacjentów komercyjnych.
Resort wyjaśnia, że zaproponowano takie uproszczenie przepisów, aby możliwość udzielania świadczeń odpłatnych przez samodzielne m.in. SPZOZ, wynikała z przepisów ustawy. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zapewnia, że analizy, w których posiadaniu jest MZ, nie są sprzeczne z konstytucją. Podkreśla, że warunkiem jest równy dostęp dla wszystkich pacjentów.
Waldemar Malinowski, wiceprezes Jaworskiego Centrum Medycznego i prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, wskazuje, że świadczenia komercyjne nie rozwiążą problemu niedofinansowania ochrony zdrowia. Dodaje również, że - aby pacjenci nie płacili z własnej kieszeni - świadczenia komercyjne muszą być związane z dodatkowymi ubezpieczeniami. Jego zdaniem tylko one są w stanie "rozruszać rynek odpłatnych świadczeń", choć jak zaznacza muszą to być działania kompatybilne.
Żródło: rynekzdrowia.pl (2017-04-24), Ryszard Rotaub, Prywatny pacjent w publicznym szpitalu, czyli kto pierwszy do leczenia