Aktualności

Aktualności

21/01/2020

Polacy wydają prawie 10 mld zł rocznie na zdrowie z własnej kieszeni

Jak oceniają eksperci ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Polacy wydają niemal 10 mld rocznie na prywatne świadczenia zdrowotne. To oznacza, że wykładamy z własnej kieszeni jedną trzecią tego, co rząd obiecał dołożyć w ciągu 7 lat.

W informacji prasowej przesłanej PAP przypominają, że Polska wciąż przeznacza na zdrowie swoich obywateli znacznie mniej środków niż wynosi średnia dla krajów UE. W 2017 r. rząd zadeklarował, że do 2024 r. podniesie publiczne nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Jednak do osiągnięcia tego celu wciąż brakuje niemal 1,5 punktu procentowego. Dlatego Polacy są zmuszeni z własnej kieszeni wykładać pieniądze na leczenie i wizyty u lekarzy.

Eksperci INFARMA oceniają, że z powodu ograniczonego budżetu na ochronę zdrowia trudno uzyskać w naszym kraju poprawę wyników zdrowotnych. Z raportu "Stan zdrowia w UE 2019" wynika, że w Polsce liczba pacjentów, których śmierci można by uniknąć dzięki profilaktyce i interwencjom medycznym, jest o ponad jedną trzecią większa, niż średnia w Unii Europejskiej. Co roku przedwcześnie umiera 20 tysięcy Polaków.

Za jedną najważniejszych niezaspokojonych potrzeb w zakresie opieki medycznej polscy pacjenci uważają długi czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Jak wykazał raport pt. "Postrzeganie polskiej ochrony zdrowia", przygotowany w 2019 r. dla INFARMA, aż 72 proc. Polaków uznało, że likwidacja kolejek do lekarzy specjalistów oraz do świadczeń zdrowotnych znacznie poprawiłaby sytuację chorych.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Polacy-wydaja-niemal-10-mld-zl-rocznie-na-zdrowie-z-wlasnej-kieszeni,201884,1.html