Aktualności

Aktualności

06/09/2018

Około 3 mln pacjentów płaci za wizytę u specjalisty

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2016 r.”, z którego wynika, że w związku z długim oczekiwaniem na wizytę u lekarza specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, 38,3%, czyli 2,9 mln pacjentów za taką wizytę zapłaciło samodzielnie, z budżetu gospodarstwa domowego. – Z naszych obserwacji wynika, że długie kolejki do lekarzy specjalistów są najczęstszą przyczyną zakupu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego lub pakietu oferowanego przez firmę medyczną. Współczesny pacjent oczekuje, że będzie mógł skonsultować swój problem z lekarzem jak najszybciej, w jak najbardziej dogodnym dla siebie terminie i lokalizacji, co umożliwia mu prywatna opieka medyczna, do której dostęp oferują dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. W przypadku świadczeń NFZ jest zazwyczaj ograniczony do jednej placówki i narzucanych przez nią długich terminów oczekiwania – wskazuje Sławomir Koszewski, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.
Według GUS ok. 10% wykonywanych badań finansowanych jest prywatnie. W obszarze badań laboratoryjnych są to zazwyczaj badania genetyczne (40% opłacanych jest ze środków własnych), cytologia (25,1%) oraz test poziomu PSA (15,2%). W przypadku badań obrazowych i pozostałych są to z kolei USG (20,3%), rezonans magnetyczny (19,1%) oraz biopsja (14,6%).
– Osoby, które systematycznie korzystają z porad specjalistycznych i wykonują regularnie badania kontrolne, a decydują się je finansować samodzielnie, powinny rozważyć korzystanie z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych  – radzi Sławomir Koszewski.


Źródło: http://gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=67080:2018-09-06-06-45-13&catid=105:ubezpieczenia-zdrowotne&Itemid=112