Aktualności

Aktualności

22/11/2018

Niska pozycja Polski w indeksach ochrony zdrowia

Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia oraz Indeks Raka Piersi obejmują ponad 2400 danych dotyczących 83 indywidualnych wskaźników w obszarze ochrony zdrowia zaczerpniętych ze źródeł publicznych (m.in. WHO, OECD, Eurostat) w 28 państwach członkowskich UE. W pierwszym Polska zajęła trzecie miejsce od końca (25), w drugim była 22.
Według „Rzeczpospolitej” ograniczona wiedza naszych rodaków o zdrowiu i dużych nierównościach w dostępie do opieki zdrowotnej stanowi przyczynę niskiej, 25. lokaty Polski w tegorocznym Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia. W rankingu tym wyprzedziliśmy tylko Rumunię, Łotwę i Bułgarię. Z 41 punktami na 100 Polska znalazła się poniżej średniej unijnej (54 punkty). Lepiej wypadła w Indeksie Raka Piersi, zajmując 22. pozycję z 48 punktami.
Zdrowotnym liderem UE okazała się Dania, choć pierwsze miejsce ogólnego rankingu zajęła Szwecja, u której system opieki zdrowotnej okazał się najbardziej zrównoważony w całej Unii. Z kolei najbardziej zadowoleni ze swojego systemu są Irlandczycy, którzy zdobyli najwięcej punktów w obszarze samooceny zdrowia.
Zdaniem dr. Piotra Warczyńskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, byłego wiceministra zdrowia, indeksy to nieocenione źródło wiedzy. Jak wskazuje Piotr Warczyński, do tej pory nie było obiektywnych i spójnych narzędzi pozwalających porównać systemy ochrony zdrowia we wszystkich państwach członkowskich.
Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/po-godzinach/polska-bardzo-nisko-w-dwoch-indeksach-ochrony-zdrowia,189693,10.html