Aktualności

Aktualności

27/11/2013

Eksperci na temat DUZ

Mimo, że o dodatkowych ubezpieczaniach zdrowotnych mówi się w Polsce przynajmniej od dwóch dekad, rynek ten jest nadal nieuregulowany. O tym jak powinien wyglądać, dyskutowano podczas konferencji 26 listopada 2013 r., przy okazji prezentacji raportu „Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne”. Eksperci przekonywali, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzmocniłyby system publicznej ochrony zdrowia. Chcąc wypracować najlepszą formę tych ubezpieczeń potrzebna jest ich zdaniem debata publiczna.


Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego prof. Bolesław Samoliński podkreślił, że zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa powodują, iż należy szukać źródeł, które wzmocniłyby finansowanie systemu ochrony zdrowia. Według niego takim rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W opinii konsultanta system ten wpłynie też na zmniejszenie kolejek do świadczeń finansowanych tylko z NFZ. Z systemu tego „wyjdą” bowiem pacjenci, którym porady zostaną udzielone w ramach dodatkowych ubezpieczeń.


Z kolei dr Marcin Matczak z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka przypomniał, że dyskusja na temat dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce trwa bardzo długo, jednak do tej pory nie udało się wypracować żadnego ustawowego rozwiązania.
– Potrzebna jest publiczna dyskusja na temat kształtu dodatkowych ubezpieczeń, ponieważ ich wprowadzenie jest niezbędne w związku z tym, że rośnie liczba osób starszych, których leczenie jest bardziej kosztowne – zaznaczył dyrektor polskiego oddziału firmy analitycznej IMS Health Michał Pilkiewicz.


Były minister zdrowia Marek Balicki ocenił natomiast, że budowa systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie naprawi efektywności publicznego systemu ochrony zdrowia, a będzie jedynie jego uzupełnieniem.


Redaktor naczelny magazynu „Świat Lekarzy” dr Waldemar Wierzba mówił, że środowisko lekarskie popiera wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, jednak ma wiele wątpliwości wynikających głównie z braku wiedzy na ten temat. Podkreślił także, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne powinny być masowe jeżeli mają wspierać i uzupełniać system publiczny.


Podczas konferencji przedstawiono ponadto raport nt. dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, w którym zarekomendowano m.in. wypracowanie szerokiego dostępu całego społeczeństwa do tego typu produktów, a także przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/eksperci-dodatkowe-ubezpieczenia-zdrowotne-wzmocnilyby-system-publiczny/spbkd