Aktualności

Aktualności

07/02/2018

EHCI za rok 2017

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Polska znalazła się w grupie państw z najgorszym systemem ochrony zdrowia w Europie. Zgodnie z Europejskim Konsumenckim Indeksem Zdrowia (EHCI) za 2017 rok nasz kraj znalazł się na szóstym miejscu od końca. Gorsze od Polski są tylko Litwa, Grecja, Bułgaria i Rumunia. Taką samą liczbę punktów co Polacy otrzymali Węgrzy. W porównaniu z poprzednim rokiem Polska awansowała z 31. na 29. miejsce, ale nadal znajduje się w gronie 10 najgorszych państw z 35 przebadanych.

 

Problemy, z którymi polska opieka zdrowotna ma największe kłopoty to przede wszystkim długi czas oczekiwania na leczenie, słaby dostęp do nowoczesnych terapii antynowotworowych, mała liczba zabiegów usuwania zaćmy oraz przeszczepów nerek, a także wysoki odsetek cesarskich cięć. W zakresie dostępności do leków, Polska na 100 punktów do uzyskania, otrzymała 56. Przykładowo Niemcy i Holandia otrzymały 89 pkt.

 

Źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1100955,polska-wsrod-panstw-z-najgorszym-systemem-ochrony-zdrowia-w-europie.html