Aktualności

Aktualności

19/03/2013

Deficyt finansów w ochronie zdrowia

We wtorek (19 marca) odbyła się konferencja zorganizowana przez Health Project Management. "Finanse 2013. Stan aktualny i prognozy w ochronie zdrowia", podczas której jednym z prelegentów był Łukasz Zalicki z Ernst & Young, który powiedział, że Polska ma obecnie jeden z najniższych poziomów wydatków na ochronę zdrowia wśród 34 krajów OECD.

Tym samym zajmuje przedostatnie miejsce w gronie członków OECD. Polska wydaje 1400 dolarów (dane z 2010 roku skorygowane o siłę nabywczą) na jednego mieszkańca na ochronę zdrowia. Według prognoz E&Y wzrost wartości rynku ochrony zdrowia w Polsce będzie wynosił mniej więcej średnio 6-7% rocznie. W pierwszej dekadzie tego wieku było to około 9%. Przedstawiciel Ernst&Young wyliczał, że wartość rynku ochrony zdrowia w Polsce wynosi obecnie około 110 mld zł, natomiast do 2016 roku według prognozy ma przekroczyć 140 mld zł. Wskazywał też, że dla przyszłego deficytu finansowania ochrony zdrowia i rosnącej luki w finansowaniu potrzeb zdrowotnych ogromne znaczenie mają czynniki demograficzne.

Łukasz Zalicki podkreślał również, że zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych w Polsce do 2030 roku wzrośnie o około 1,4% punktu PKB (w 2012 1,4% PKB to około 22,4 mld zł). Dodał, że jest to jeden z największych wzrostów w relacji do PKB wśród krajów UE.
http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Deficyt-finansow-w-ochronie-zdrowia-kiedy-zalatamy-dziure,128989,1.html