Aktualności

Aktualności

11/04/2019

Czy sektor publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej to małżeństwo z rozsądku? Debata.

Podczas debaty, która odbyła się w trakcie Akademii Formedis, eksperci starali się odpowiedzieć na pytania: Czy publiczna opieka zdrowotna i prywatny sektor zdrowotny to małżeństwo z rozsądku czy namiętni kochankowie? A może koleżeństwo, para w separacji lub dwoje, którzy nie mogą bez siebie żyć? W debacie udział wzięli Aleksandra Wysoczyńska, Zbigniew Hupało i Piotr Magdziarz.
Zdaniem Zbigniewa Hupało, prezesa Szpitala Powiatowego we Wrześni, prywatna ochrona zdrowia i sektor publiczny to małżeństwo z rozsądku. - Powinniśmy tak kształtować rzeczywistość, by żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona i miała świadomość, że nie traci nic w tym układzie. Powiem więcej, współpraca powinna dawać obu stronom korzyści. Inaczej, nie ma ona sensu. 
 
Piotr Magdziarz, założyciel Formedis Medical Management & Consulting stwierdził, że granice między sektorem prywatnym a publicznym będą się zacierać. 
 
Z kolei Aleksandra Wysoczyńska, prezes zarządu Med Polonia wskazała, że oba sektory powinny traktować się po koleżeńsku. Wzajemne relacje mogą i powinny opierać na korzyściach takich jak poczucie bezpieczeństwa (…). 
 
Eksperci odpowiedzieli również na pytania, czy prywatny sektor zdrowotny w Polsce to partner, czy uzupełnienie systemu publicznego, jaki jest potencjał sektora prywatnego w realizacji potrzeb zdrowotnych obywateli i czy możliwe jest funkcjonowanie tylko sektora prywatnego albo tylko publicznego.