Aktualności

Aktualności

24/08/2016

CBOS: Polacy rzadziej niż kiedyś rezygnują z leczenia z powodu braku pieniędzy

W ok. 15 proc. gospodarstw domowych zrezygnowano w pierwszym półroczu br. z kupna leków lub świadczeń zdrowotnych z powodu trudnej sytuacji finansowej - podał we wtorkowym (23 sierpnia) komunikacie CBOS, wskazując że w 2000 r. odsetek ten wynosił 34 proc.

 

Z sondażu wynika, że w minionym półroczu prawie połowa ankietowanych finansowała dodatkowo, z własnej kieszeni lub z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, potrzebne świadczenia czy usługi medyczne. CBOS zauważa, że koszty leków i leczenia stanowią też niemałą część polskich budżetów domowych. Ponadto według CBOS, fakt, że Polacy coraz mniej oszczędzają na zdrowiu i że maleje liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie, jest - jak się wydaje - przede wszystkim konsekwencją rosnącej zamożności społeczeństwa i większych niż jeszcze kilkanaście lat temu możliwości finansowych gospodarstw domowych.

Czynnikiem, który decyduje o częstości rezygnacji ze świadczeń, jest przede wszystkim sytuacja materialna badanych, także przewlekłość chorób w rodzinach, niepełnosprawność itp.

 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo od 2 do 9 czerwca br. na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Źródło:http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/CBOS-Polacy-rzadziej-niz-kiedys-rezygnuja-z-leczenia-z-powodu-braku-pieniedzy,164933,10,1.html