Aktualności

Aktualności

28/09/2016

CBOS – korzystanie Polaków ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych

CBOS opublikowało wyniki badań (za I półrocze 2016 r.) pt. „Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych” według których:


•    Najwięcej osób leczyło się w sposób „mieszany”, czyli korzystało zarówno ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ, jak i opłaconych prywatnie pokrywając koszty leczenia z własnej kieszeni lub z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (40% ogółu badanych).
•    Podstawową motywacją wyboru leczenia prywatnego był krótszy czas oczekiwania na wizytę czy badanie (jest to deklaracja 70% badanych, którzy przynajmniej raz skorzystali z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym). Należy dodać, że prawie co piąty ankietowany, który potrzebował konsultacji specjalisty (17%), nie dostał się do niego w ramach świadczeń publicznej opieki zdrowotnej.
•    Niezależnie od korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, prawie co drugi ankietowany (47% ogółu badanych), leczył się „prywatnie” – poza systemem finansowanym czy współfinansowanym przez NFZ.
•    Stosunkowo najmniej respondentów wykonywało badania diagnostyczne (10%) i analizy laboratoryjne (15%) poza systemem świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_112_16.PDF