Aktualności

Aktualności

16/12/2013

Barometr WHC – Raport nt. dostępności do gwarantowanych świadczeń

Jak wynika z informacji zawartej w Barometrze WHC „Raporcie na temat zmian w zakresie dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce” (stan na październik – listopad 2013), Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne. To nieco mniej, w porównaniu do połowy roku, kiedy pacjenci czekali w kolejkach średnio ok. 3 miesiące. Pomimo poprawy, nadal istnieją dziedziny medycyny, w których chorzy napotykają na ograniczenia dostępu do świadczeń.
Nadal duże bariery w dostępie do świadczeń zdrowotnych stanowią długie kolejki do lekarzy specjalistów. Dwie spośród specjalności, w których czeka się najdłużej dotyczą dzieci. W chwili obecnej najdłużej czeka się do ortodonty (prawie 9 mies.), kardiologa dziecięcego (5 miesięcy), angiologia (5-miesięczny).


Mali pacjenci na świadczenia zdrowotne muszą czekać średnio 3,2 mies., pomimo konstytucyjnego prawa do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. W porównaniu do czasu oczekiwania ogółem dla wszystkich pacjentów i dla wszystkich analizowanych świadczeń (2,7 mies.), jest on dłuższy o pół miesiąca. Na tak długi średni czas oczekiwania, wpływa między innymi 9-miesięczna kolejka na wizytę u ortodonty oraz ponad 2,5-roczny czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym. Niestety, istnieją również placówki, w których na aparat ortodontyczny trzeba czekać aż 4 lata!


Na świadczenia z zakresu diagnostyki pacjenci czekają aktualnie ok. 3 tygodnie, ale są badania, na które czeka się prawie pół roku, np. badanie bezdechu śródsennego, rezonans magnetyczny, czy badanie elektrofizjologiczne serca. Ograniczenia w tym zakresie mogą skutkować niekorzystnymi następstwami postępującego procesu chorobowego, a w skrajnych przypadkach nawet zaprzepaszczeniem szansy na wyleczenie.

http://www.korektorzdrowia.pl/wp-content/uploads/barometr-whc_6_3_2013.pdf