Aktualności

Aktualności

16/04/2014

Barometr WHC nt. kolejek do świadczeń

Fundacja Watch Health Care zajmująca się badaniem dostępności do świadczeń zdrowotnych zaprezentowała 14 kwietnia 2014 r. następną edycję Barometru WHC. Dokument ten przedstawia analizę zmian w dostępności do 43 dziedzin medycyny ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, w których dostęp uległ znaczącej zmianie.

 

Według Barometru, średni czas oczekiwania w Polsce na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił w lutym i marcu 2014 r. 2,5 miesiąca, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najdłuższej czeka się na świadczenia z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu – 9,6 miesiąca, stomatologii – 8,6 miesiąca oraz angiologii – 5,9 miesiąca. Najkrócej zaś, pacjenci muszą czekać na realizację świadczeń w trzech dziedzinach: neonatologii, medycynie paliatywnej oraz radioterapii onkologicznej. Tu czas oczekiwania wynosi nieco ponad dwa tygodnie. Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że jednym z najważniejszych problemów pacjentów jest utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów oraz etapowość leczenia. 

 

Obecnie na konsultację specjalistyczną czeka się średnio 2,3 mies. Jest to dłużej o 0,3 mies. w porównaniu zarówno do poprzednio badanego okresu, jak i wyników z tego samego okresu ubiegłego roku. W przypadku dostępu do specjalistów, najdłużej czeka się na wizytę u ortodonty – 11,5 miesiąca, angiologa – 7,8 miesiąca oraz endokrynologa – 6,5 miesiąca. Powyżej 3 miesięcy wynosi czas oczekiwania na wizytę u kardiologa, urologa, hematologa, okulisty, kardiologa dziecięcego oraz neurologa. Poniżej 2 tygodni musimy czekać, aby zostać przyjęci przez chirurga, geriatrę oraz pediatrę.

 

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki uzyskane w odniesieniu do świadczeń diagnostycznych. Obecnie średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,8 mies. W porównaniu do wyników uzyskanych rok wcześniej czas ten skrócił się o 0,2 mies. Jednak i tu pacjenci mogą napotkać na kilkumiesięczne terminy oczekiwania np. badanie bezdechu śródsennego - średnio prawie 9 mies. czy badanie rezonansem magnetycznym - 7 mies.

 

Zabiegami lub operacjami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz kolanowego, zabieg usunięcia zaćmy oraz laryngologiczne zabiegi rekonstrukcji kosteczek słuchowych i stapedotomii. W prawie wszystkich wymienionych świadczeniach (poza operacją zaćmy) czas oczekiwania uległ skróceniu w stosunku do poprzednio badanego okresu.

 

Przykładem dziedziny, w której istotną rolę odgrywa etapowość leczenia jest onkologia. Wśród świadczeń onkologicznych największe ograniczenie dotyczy badania cytogenetycznego, na które pacjent czeka niemal 4 miesiące. Kolejnym ze świadczeń jest wizyta u hematologa, gdzie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wyniósł 3,5 mies. Świadczenia z zakresu dziedzin onkologicznych, do których dostępność jest najlepsza to: brachyterapia, immunochemioterapia oraz radioterapia paliatywna w leczeniu raka płuca.

www.korektorzdrowia.pl/barometr/