Aktualności

Aktualności

03/09/2014

Barometr WHC: kolejka po zdrowie

Z najnowszego barometru WHC (stan na czerwiec/lipiec 2014) wynika, że na świadczenia gwarantowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjenci muszą czekać średnio 2,7 miesiąca.

W porównaniu do poprzedniego barometru dostrzec można wzrost kolejek o 0,2 mies., natomiast porównując uzyskany rezultat do tego samego okresu poprzedniego roku (VI/VII 2013 r.) czas oczekiwania skrócił się o 0,3 mies. Najdłużej pacjenci muszą czekać do stomatologa – 11 miesięcy. Po raz pierwszy kolejka ta jest dłuższa niż do ortopedy. Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń z neonatologii, medycyny paliatywnej oraz onkologii gdzie średni czas oczekiwania wynosi nieco ponad pół miesiąca. Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania zanotowano w stomatologii oraz otolaryngologii  - 1,5 miesiąca.

Obecnie na konsultację specjalistyczną czekamy średnio 2,5 mies. Jest to czas dłuży o 0,2 mies. w odniesieniu do poprzednio badanego okresu i identyczny w porównaniu z rokiem ubiegłym. Specjalistami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: ortodonci (15,5 mies.), angiolodzy (7,7 mies.) oraz endokrynolodzy (6,5 mies.).

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,7 mies. co stanowi nieznaczną poprawę odnośnie poprzedniej wartości z lutego i marca (1,8 mies.) a w porównaniu do wyników uzyskanych rok wcześniej jest krótszy o 0,6 mies.

Zabiegami, lub operacjami do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego (21,6 mies.) oraz kolanowego (38 mies. – dla przypadku stabilnego i 17 mies. dla przypadku pilnego), zabieg usunięcia zaćmy (25,6 mies.) oraz z zakresu laryngologii, operacja usunięcia perlaka (10,1 mies.), rekonstrukcji kosteczek słuchowych (17 mies.) i stapedotomia (11 mies.).

Poprawę odnotowano z kolei w dostępie do psychiatrii. W porównaniu do wiosny kolejka skróciła się dwukrotnie.
Przeczytaj cały barometr fundacji Watch Health Care
http://www.korektorzdrowia.pl/wp-content/uploads/raport_barometr_8.pdf


Żródło :
Medexpress