Aktualności

Aktualności

24/06/2019

2,6 mln Polaków skorzystało z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Na przełomie lat 2018 i 2019 średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił 3,8 miesiąca - wylicza Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dla 2,6 mln Polaków, to zbyt wiele i na własną rękę wykupują prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych staje się w tej sytuacji swojego rodzaju „poduszką bezpieczeństwa” dla przeciążonego systemu publicznego i przejmuje na siebie część wspomnianego ryzyka.

Rosnące znaczenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych widać w statystykach. 2,6 mln Polaków korzystało na koniec 2018 r. z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. To aż o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, a zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Z kieszeni naszych rodaków na indywidualne ubezpieczenia zdrowotne wydanych zostało w 2018 r. 821,1 mln zł. W poprzednim roku było to 678,9 mln zł.

Polacy nie są skłonni płacić dużych kwot na prywatne ubezpieczenie. Miesięcznie za pakiet medyczny oferujący dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów są w stanie płacić 50 zł - tak podaje jedna trzecia badanych w ankiecie SW Research. Dla kwot wyższych - od 75 do 200 zł wskazania oscylują wokół 6 proc. do 19 proc. Co piąty badany Polak chciałby takie ubezpieczenie mieć w pełni refundowane.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Ubezpieczenia-zdrowotne/2-6-mln-Polakow-skorzystalo-z-prywatnych-ubezpieczen-zdrowotnych,195757,4.html